JANUAR 2027
-
Producent:
Louise Schouw Teater -
Fotograf:
Baes Foto - Tilbage til oversigt
- Print denne side
Sigurds Danmarkshistorie
I 2027 er det 10 år siden, Sigurds Danmarkshistorie blev spillet for første gang. Samtidig fylder hele Danmarks Sigurd 60 år, og begge dele fejrer vi ved at genopsætte hans hovedværk, nemlig teaterkoncerten SIGURDS DANMARKSHISTORIE. Den blev til i samarbejde med Det Kongelige Teater, og bare de første par år spillede den 165 gange rundt i hele Danmark, hvor flere end 100.000 købte billet. I mellemtiden er sangene og historierne blevet folkeeje. ”Danmark gennem 1000 år” synges i mange skoler, og ”Man må trække en grænse” er blevet optaget i Højskolesangbogen.
På utallige opfordringer kommer forestillingen nu igen på turné i en opdateret nyopsætning, men stadig med Sandra Bothmann og Adam Ild Rohweder som skuespillere, Eskild Dohn som guitarist og fire dygtige børnedansere. Genoplev hele Danmarks historie i en tid, hvor vi mere end nogensinde har brug for at kende vores egne rødder, vores værdier, vores demokrati og behovet for at forstå, hvem vi er i en stadig mere voldsom og uforudsigelig verden.
Forestillingen er for hele familien, så kom og syng med, grin og bliv rørt, og der er med garanti nok at snakke om bagefter, på tværs af generationerne – børn, forældre og bedsteforældre.
Prisgruppe alm. Børn dog: A: 130, B: 110
Billetpriser
| Alm. A | Alm. B | |
| Medlem | 240 | 190 |
| Unge | 200 | 150 |
| Løssalg | 280 | 230 |
| Grupper | 250 | 200 |
- Instruktion Louise Schouw
- Medvirkende Sigurd Barrett, Eskild Dohn, Adam Ild Rohweder, Sandra Bothmann, børnedansere m.fl.
- Musik Sigurd Barrett
- Aldersgruppe Fra 5 år
- Varighed 1 time og 50 min. – inkl. pause
- Bemærkninger Spillested: Ny Ridehus
Læs mere på https://www.louiseschouw.dk/